Ange din e-postadress så skickar vi direkt en länk för att återställa ditt lösenord.

Ditt VIP-område väntar i APPEN

Logga in i appen för att hantera ditt konto, dina beställningar och exklusiva förmåner.

Orderspårning

Orderspårning

Personliga notiser

Personliga notiser

Exklusiva erbjudanden

Exklusiva erbjudanden

Genom att fortsätta vara inloggad kan du handla snabbare, se dina beställningar och komma åt dina favoriter utan att logga in igen.

Fortsätt vara inloggad
Logga ut
top

Säljs och levereras av

försäljning

Fri frakt

Retur av beställning

Startsida

Plastimo Rörformad radarreflektor för segelbåt

Pris utan kod 52.99

Rek. pris:

Du sparar:

Pris utan prenumeration

Moms och tullavgifter ingår

Inga ytterligare avgifter vid leverans.

Vilken är min storlek?

Vilken är min storlek?

Mitt virtuella provrum

Mitt virtuella provrum

Engångsköp

Lägg till i mitt pack 

Du sparar:

Köp nu med 1 klick
Återgå till PC-konfiguratorn

Köp den här produkten och tjäna

Färg:

Fri frakt

dto_trans rabatt på frakt

Gratis montering

Gratis borttagning av gammal apparat (endast med Ader)

Din finansiering från utan ränta med Klarna Paypal

Betala i 3, 4, 6 eller upp till 12 delbetalningar

Mitt virtuella provrum

Andra färger tillgängliga

left
right

Perfekta kombinationer

left
right

Reportar error

Över 25 miljoner nöjda kunder världen över

Garanti från officiellt varumärke

Snabb & enkel retur 30 dagar

Egenskaper för Plastimo Rörformad radarreflektor för segelbåt

Produktbeskrivning för Plastimo Rörformad radarreflektor för segelbåt

Sammanfattning av beskrivningen

Förbättra din segelbåts säkerhet och synlighet med Plastimo Tube Radar Reflector. Denna passiva enhet förbättrar din radarsignatur avsevärt och framstår som ett tydligt mål för andra fartyg vid dålig sikt eller mörker. Dess tubulära design minimerar vindmotstånd och skavning mot riggen samtidigt som den maximerar reflektionsytan. Enkel att hissa och installera, kräver ingen ström eller underhåll, vilket ger pålitligt, 24/7 skydd. Njut av säker navigering med denna väsentliga, seglarvänliga säkerhetslösning

Plastimo Tube Radarreflektor för segelbåtar

Förbättra din segelbåts synlighet med Plastimo Tube Radarreflektor. Denna passiva anordning är designad för säkerhet vid dålig sikt och mörker och ökar dramatiskt ditt fartygs radarsignatur, så att det framstår som ett tydligt mål för andra fartyg. Dess smarta tubformade design ger minimal vindmotstånd och mindre nötning på riggen, samtidigt som den maximerar den reflekterande ytan. Enkel att hissa och installera i din rigg, den kräver ingen ström eller underhåll, vilket gör den till en viktig, pålitlig säkerhetslösning för alla typer av segling. Se till att du syns och navigera med förtroende.

Denna toppmoderna radarreflektor är en oumbärlig säkerhetsutrustning för alla samvetsgranna sjöfarare. I trafikerade farvatten, dimmiga förhållanden eller under nattliga passager är det avgörande att synas av kommersiella fartyg, fiskebåtar och andra yachter. Plastimo Tube Reflektor är konstruerad för att ge en konsekvent och stark radarsignal från alla vinklar, vilket dramatiskt ökar sannolikheten för att upptäckas av andra fartygs radarsystem. Dess slanka, vertikala profil är speciellt optimerad för segelbåtar och säkerställer att den inte stör hanteringen eller prestandan av seglen, samtidigt som den ger konstant skydd.

Viktiga fördelar:

* Maximal säkerhet: Ökar ditt fartygs radartvärsnitt (RCS) avsevärt, vilket gör dig mer synlig för omgivande trafik och minskar risken för kollision.
* Överlägsen prestanda: Den vertikala orienteringen och den interna designen ger en stor och konsekvent reflekterande yta, som presterar tillförlitligt även när båten kränger.
* Seglarvänlig design: Den strömlinjeformade, tubformade formen minimerar vindmotståndet och förhindrar att segel, rigg och linor fastnar eller nöts.
* Absolut tillförlitlighet: Som en passiv enhet kräver den ingen ström, batterier eller kablar. Den är alltid aktiv och redo, och erbjuder 24/7 sinnesro utan underhåll.
* Enkel installation: Designad för enkel hissning, den kan snabbt riggas och positioneras för optimal prestanda, vanligtvis från en spridare eller mast.

Huvudfunktioner:

* Effektiv tubformad design för minimal vindmotstånd och optimal reflektion.
* En avancerad intern array maximerar radarsignalen från alla riktningar.
* Integrerade monteringspunkter i båda ändar säkerställer säker och enkel installation i riggen.
* Robust, väderbeständig konstruktion byggd för att tåla den hårda marina miljön.
* Uppfyller eller överträffar kraven för RORC och ISAF offshore specialbestämmelser.

Ljus och synlighet

Även om detta är en passiv anordning och inte avger ljus, är dess funktion grundläggande kopplad till synlighet. Till skillnad från aktiva navigationsljus eller AIS-transpondrar som kräver en strömkälla för att sända en signal, fungerar Plastimo Radarreflektor genom att koncentrera och reflektera radarenergi som sänds från andra fartyg. Den ger ett grundläggande lager av synlighet som inte är beroende av din båts elsystem, vilket gör den till en felfri reserv och ett primärt säkerhetsverktyg. Den säkerställer att du har en konstant radarpresens och kompletterar dina navigationsljus för att ge en komplett synlighetslösning under alla förhållanden.

Tekniska specifikationer:

* Radartvärsnitt (RCS): Cirka 4 m²
* Mått: 595 mm x 100 mm
* Vikt: 0.9 kg
* Montering: Vertikal hissning i riggen
* Strömkrav: Inget (passiv anordning)

Tekniska specifikationer för Plastimo Rörformad radarreflektor för segelbåt

Egenskaper för Plastimo Rörformad radarreflektor för segelbåt

Färg Blå

Färg

Blå

Produkttyp Lysen

Produkttyp

Lysen

Särskiljande faktorer

Teknologi i Plastimo Rörformad radarreflektor för segelbåt

Energiklass

Varningar

5 / 5

13 Recensioner

Vad våra kunder säger om Plastimo Rörformad radarreflektor för segelbåt

Detta är en högkvalitativ, välgjord produkt som stämmer väl överens med beskrivningen online och den annonserade storleken. Köpare lovordar dess utmärkta kvalitet för ett mycket bra pris, vilket gör den till ett bra värde. Observera att den inte inkluderar installationsanvisningar eller monteringsband, så du kan behöva skaffa dem separat för installation.

Plastimo Rörformad radarreflektor för segelbåt

Radarreflektor

2024/02/09

Jim

Bra produkt enligt beskrivning

Plastimo Rörformad radarreflektor för segelbåt

Allt perfekt

2023/10/01

Sandro

Perfekt frakt. Mycket bra förpackning. en 10:a

Plastimo Rörformad radarreflektor för segelbåt

Leverans

2023/07/26

Beate

Nöjd med varorna, tyvärr var annonsen fel med leveransdatum, jag kände mig lite häpen. Om det tilldelas med leverans 21.-42.7. då förlitar jag mig på det och då ser jag att det kommer från ett annat land och leveransen kom först den 26/7/23.

Plastimo Rörformad radarreflektor för segelbåt

Radarreflektor

2023/07/05

Celia

Ta som beskrivet, bra pris och snabb leverans.

Plastimo Rörformad radarreflektor för segelbåt

Snabb service och bra pris!

2023/06/03

Luis Pinto

Kvalitetsprodukt levererad i tid Tack

Plastimo Rörformad radarreflektor för segelbåt

Lätt att installera

2023/03/30

Vincent

Kom i tid. Kvalitetsprodukt till ett mycket bra pris.

Plastimo Rörformad radarreflektor för segelbåt

Bra avslutning

2022/12/09

Ken

Ser välgjord ut. Rätt storlek som annonseras. Räkna med att det kommer med installationsinstruktioner men nej. Kommer inte med slips också. Att montera det skulle vara en utmaning eftersom vanligt buntband skulle försämras under solens UV.

Plastimo Rörformad radarreflektor för segelbåt

Radarreflektor för segelbåt

2021/04/09

Chris

Stor kvalitetsprodukt, mottagen i god tid, förpackad i bra skick. Tack

Plastimo Rörformad radarreflektor för segelbåt

Segelbåtreflektorradar

2020/02/12

Susana

Allt korrekt, mycket välpackat och snabb leverans. Mycket bra

Plastimo Rörformad radarreflektor för segelbåt

Ny radarreflektor

2019/12/05

辻野剛

Jag kunde få den önskade produkten till ett mycket lågt pris. Det tog lite tid att leverera, men även efter att ha dragit bort det kunde jag göra meningsfull shopping.

Plastimo Rörformad radarreflektor för segelbåt

Lyckligt

2019/09/17

Graham Lewis

Kvalitetsprodukt levererad i tid Tack

Plastimo Rörformad radarreflektor för segelbåt

Köp radarreflektor

2019/08/19

Roland

Snabb service och bra pris!

Plastimo Rörformad radarreflektor för segelbåt

Radarreflektor

2017/05/29

Dad

Leverans i tid, produktöverensstämmelse och snyggt förpackningar. rekommenderas!

Skriv en recension om denna produkt

Svara på frågan

Skriv ditt svar

Frågan har redan besvarats, tack så mycket för att du försöker hjälpa en annan kund. Vi kommer att räkna med dig för framtida frågor.

Inkludera AI-genererade frågor och svar

2024-08-01

Jason

Plastimo Rörformad radarreflektor för segelbåt

Är detta en S-4 eller en S-2 radarreflektor. "Plastimo Tube Type Radar Reflector Segelbåt. Ref:39099 10 x 10 x 59 cm Blå"

Svar från Carlos

Hej, det är en Radar S2-reflektor.

* Genererad av AI baserat på kund- och produktdata

Ställ en teknisk fråga om denna produkt

Köps ofta tillsammans
Mest sålda produkter

Användningsfall

Bäst för

Fördelar

Idealiska köparprofiler

Konkurrensfördelar

Där det utmärker sig

Överväg alternativ om…

Dom

Jämförelse av specifikationer

Specifikationer vs konkurrenter

Liknande alternativ till den här produkten
Relaterade produkter som andra kunder har tittat på
Det här kanske intresserar dig

Det här kanske också intresserar dig

Tradeinn arbetar med eget lager och med över 2000 leverantörer som är anslutna dagligen. Vi uppdaterar tillgängligheten i realtid för att erbjuda det bredaste möjliga sortimentet till bästa pris. Vissa produkter kan kräva extra leveranstid beroende på leverantörens tillgänglighet.

Snabb och enkel retur 30 dagar

Säker handel

100% Nöjdhetsgaranti

Alltid det bästa onlinepriset

Bilden laddas